Youtube Kanalı İçin Video Hazırlama- 1 Ön hazırlıklar (Pre Production)

Youtube Kanalı İçin Video Hazırlama- 1 Ön hazırlıklar (Pre Production)
Yazıyı değerlendir misiniz?

Bu yazımda Youtube İçerik Oluşturucu akademisinden derlediğim, içerik fikirlerinin oluşturulmasından ve bunların nasıl gerçekleştirileceğinden bahsedeceğim.

Kayıt Düğmesine Basmadan Önce

Evet arkadaşlar kanalınızı açtığınızı varsayalım. Şimdi video olarak neyi çekeceğinize karar verme aşamasındasınız. Profesyonel film yapımcıları projelerini gerçekleştirirken senaryo, zaman planı ve görsel senaryo taslağı gibi stratejiler kullanırlar. Sizin videolarınız da kendi çapında birer projedir. Aynı stratejileri sizin de kullanmanız videolarınıza profesyonellik katacaktır.

Proje Fikri

Önce proje fikirlerine ihtiyacınız var. Fikirleri nasıl bulacaksınız? Bunu yapmanın en etkili yöntemlerden birisi beyin fırtınası yapmaktır.

Beyin fırtınası yapmak için birlikte çalıştığınız arkadaşlarınızla bir araya gelin. Burada herkes fikirlerini belirtsin. Bu aşamada herkes fikirlerini çekinmeden belirtebilmelidir. Fikirler saçma, uygulanamaz, çılgın, basit gibi değerlendirmeye tabi tutulmadan kayıt altına alınmalıdır. Bir tahtaya veya bir kağıda yazılmalıdır.
İnici aşamada fikirler kimin olduğuna bakılmadan tek tek ele alınarak değerlendirme yapılır. Sizin bütçeniz oldukça kısıtlı olacağı için fikirlerin uygulanabilir olmalarına veya değiştirilerek uygulanabilecek olmalarına göre değerlendirip seçim yapın. Burada üç dört fikri belirleyin ve bunları özet halinde not alın.

Senaryo

Simdi sıra en beğendiğiniz proje fikrini senaryoya dönüştürmeye sıra geldi. Senaryolar filme dönüştürülecek hikayenin her sahnesinde olacak olayları, yapılacak konuşmaları belirlemek için kullanılır, çekime yön verir ve set ekibine rehberlik eder.

Siz o kadar büyük çaplı bir prodüksiyon yapamayacağınız için senaryoyu hikayenin ana çerçevesini oluşturma, belirli sahneleri ayrıntılandırma ve çekim yapılacak mekanları belirlemekte kullanabilirsiniz. Burada senaryoya neleri dahil edebileceğiniz konusunda özgürsünüz. Patron sizsiniz.

Temel hikayeye göre karakterlerin olduğu planları, sahnelerin ana hatlarını, konuşmaların nereye gideceğini belirleyin.

Görsel Senaryo Taslağı:

Görsel senaryo taslağı kafanızdaki fikirleri başkalarının anlaması için yapılmış olan çizimlerdir. Sahnelerin nasıl gelişeceğini nasıl devam edeceğini oyunculara ve diğerlerine aktarmanıza yarar.
Bunu yapabilmek için ressam olmanıza gerek yoktur. Kutulara ayrılmış kağıtlara basit çizimler yaparak görsel senaryoyu oluşturabilirsiniz.


Profesyonel ortamlarda senaryo taslakları iki amaca yönelik kullanılır. Birincisi çekim için sahne detaylarını set ekibine aktarmak ve sahne düzeninin hızlı bir şekilde oluşturulmasını sağlamak için. İkincisi çekim için ayrıntılı bir plan görevini görmesi için. Bazen senaryo taslağını çizerken kutuların yayına konuşmaları da ekleyebilirsiniz.

Plan Yapın:

Kaliteli videolar oluşturmak gerçekten de zorlu ve zaman alıcı bir iştir. Bir de kanalınızın sürekli aktif kalabilmesi için sürekli üretim yapmanız gerektiğini düşünürsek zamanınızı oldukça planlı ve verimli bir şekilde kullanmanız gerekir.

Bunun için yapılacak işleri için zaman hedefleri koymak, işleri zaman sıralamasını belirlemek zamanınızın verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Kaynaklarını etkili bir şekilde kullanmak sıkıntılı zamanları atlatabilmek için çok önemlidir.
En iyisi her video için bir senaryo, görsel senaryo taslağı, bir çekim listesi ve bir iş zaman planı hazırlayın. Elinizde olan olanakları nasıl kullanacağınızı planlayın ve işe koyulun.

İlgili Yazılar
Türkiye'de Youtubedan para kazanmak mümkün mü? Bu yazımda kurumsal olmayan Türkiye kaynaklı Youtube kanallarından en
Youtube Kanalı Nasıl Açılır? Youtube' dan Para Kazanma Ayarları Nasıl Yapılır? Bu yazıda bir Youtube
Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir