Youtube Kanalı Açarak Para Kazanmak. Videolarınız İçin İçerik Fikirleri

Youtube Kanalı Açarak Para Kazanmak. Videolarınız İçin İçerik Fikirleri
2.6 (52.38%) 21 votes

Kanalınız İçin İçerik Fikirleri

Bu yazımda Youtube den para kazanmak için hangi tür kanalların açılabileceği ve ne gibi içeriklerin yayınlanabileceği konusunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Youtube kanalı açmanın internet üzerinden para kazanmak isteyen kişiler için iyi bir yol olduğunu ve bunun hangi yollarla yapılabileceğini daha önceki yazlarda görmüş olduk.

Diyelim ki siz de bir Youtube kanalı açmaya karar verdiniz ve bu yolla para kazanmak istiyorsunuz. Şimdi ne tür bir kanal oluşturacağınıza ve ne tür içerikte videolar hazırlayacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Bu yazımda size youtube da bulunan kanalların bir sınıflandırmasını yapacağım. Bunları inceleyerek bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu arada Youtube’da paylaşım yapmayla ilgili birkaç temel kural var. Bu kurallara kesinlikle uymanız gerekiyor:

  • Başkalarının daha önce paylaşmış ait videoları kesinlikle kopyalamayın. Böyle bir durumda Youtube tespit eder ve kanalınızı kapatır.
  • Videolarınıza telif hakkı başkalarına ait müzik ve görüntüleri koymayın. Yine bu tespit edilirse sizi sıkıntıya sokabilir.

Şimdi Youtube’da sık rastlayabileceğiniz içerik türlerini incelmeye geçebiliriz.

 

1-İnternet Dizileri (Web series) Yapmak:

Eğer böyle bir yeteneğiniz varsa ve kendi çapınızda bir ekip de kurabilecekseniz siz de kendi dizinizin yönetmeni ya da başrol oyuncusu olabilirsiniz.  Bunu oldukça başarılı yerli ve yabancı örnekleri var. Sıfır bir, Yolunda A.Ş., KameraNarkası, bunlardan bazıları.

Başkaları yapabiliyorsa siz de yapabilirsiniz. Hem de daha iyisini yaparsınız. Bu sözüm sadece dizi konusu ile ilgili değil. Bu her türlü iş için geçerli. Yalnız bazı şartları var; işinizi sevmek, çalışkan olmak, üretken olmak.

2-Kendin yap videoları:

Youtube kanallarında çok miktarda kendin yap videoları bulunuyor. Bu videolarda insanlarda iyi bildikleri bir işin nasıl yapıldığını uygulamalı olarak anlatıyorlar. Eğer sizin de başkalarına aktarabileceğiniz bilgileriniz ve becerileriniz varsa bunlarla ilgili videolar çekerek Youtube kanalına koyabilirsiniz.  Youtube kanallarında makyaj yapımından, dikiş dikmeye, tarımdan elektroniğe kadar çok fazla konuda kendin yap kanalları bulabilirsiniz.

3-Ürün tanıtımı veya testi yapmak:

Belirli bir tarzda piyasada satılan ürünlerin testini, tanıtımını veya karşılaştırılmasının yapıldığı Youtube kanallarına çokça rastlayabilirsiniz. Bu şekilde cep telefonu, bilgisayar, araba gibi birçok ürün türünde bir şey almak isteyen insanlara yardımcı olabilirsiniz. Özellikle çocuklara yönelik ürünlerin tanıtımının yapıldığı kanallar çok fazla izleniyor.

4-Çocukların baş rolde olduğu videolar:

Çocuklarının ve ailelerinin birlikte yaptıkları etkinlikleri, çocukların oynadıkları oyunları Youtube kanalında paylaşan ve bu şekilde çok büyük seyirci kitlesine ulaşan insanlar var. Bu kanallar genellikle çocuklara yönelik ürünlerle ilgili sponsor da buluyor bir anlamda onların reklamını yapıyorlar.

 

5-İlginç bilgi kanalları:

Bu Youtube kanallarında çok değişik konulardaki bilgiler insanların ilgisini çekecek bir formatta videolar halinde aktarılır. Dünyada ve Türkiye’de çok iyi abone sayılarına ulaşmış kanallar var. Fakat bu türde kanal sayısı çok fazla olduğu için rekabet çok zor.

 

6-Oyun Kanalları:

Youtuberların oynadıkları oyunları kaydederek bunların videolarını Youtube kanalında yayınladıkları videolardır. Türkiye’de en çok para kazandıran Youtube kanalları hakkındaki yazımızda birinci sırada bu tür bir kanal olan Enes Batur’un ki bulunuyor.

7-Eğitim Kanalları:

Youtube kullanıcıları bu yönden çok şanslı Youtube ile hemen hemen bütün okul derslerini videolu olarak bulabilirsiniz. Bunun yanında bilgisayar programları, yabancı dil, programlama gibi konularda dersler bulabilirsiniz.

Siz de insanların ihtiyacı olabilecek konularda ders verebilecek durumdaysanız bunlarla bir Youtube Kanalı oluşturabilirsiniz.

 

8-Vlog kanalları:

Bu tür kanallarda insanlar yaşadıkları ilginç deneyimleri videoya alarak paylaşıyor. İnsanların ilgisini çekebilecek veya komik deneyimler planlayıp ve uyguluyor ve bunları videoya alıyorlar. Bu tür de çok ilgi çeken kanallardan.

 

9-Müzik Kanalları:

Müzik konusunda yetenekliyseniz kendi kliplerinizi çekerek kanalınızda yayınlayabilirsiniz. Müziğiniz beğenilirse çok iyi izlenme sayılarına ulaşabilirsiniz.

 

10-Oyuncak kanalları:

Çocuklara yönelik bu Youtube kanallarında oyuncaklarla canlandırma yapılıp çocukların ilgisini çekebilecek videolar oluşturulmaktadır. Çocuklar Youtube ortamında gerçekten büyük bir kitle oluşturuyor. Bu sebepten çocuklara yönelik kanallar gerçekten çok iyi izlenme oranına sahip.

11-Komiklik Kanalları:

Bu kanal sahipleri komiklikler yaparak bunları videoya çekip yayınlamaktadır. Siz de bu konuda yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız şansınızı deneyebilirsiniz. Bu kanal türünün de başarılı örnekleri var.

 

12-Karma Kanallar:

Birden çok formattaki videoların bir arada bulunduğu kanal türüdür. Komik videoların, vlogların, ilginç bilgi videoları bulunabilir. Bu kanalların da çok başarılı örnekleri vardır.

Yukarıdaki örnekleri sadece ufkumuzun biraz açılması için verdim. Yukarıdaki sınıflandırmaların hiçbirisine uymayan tonlarca Youtube kanalları mevcut. Siz de başarılı olmak istiyorsanız hangi türde Youtube kanalı kurmak isterseniz isteyin kendinize güvenmeli, çok çalışmalı ve özgün olmalısınız.

 

 

İlgili Yazılar
  Youtube İzlenme Sayınızı Arttırmak İçin Neler Yapabilirsiniz? Youtube her gün milyarlarca kişinin gezindiği bir
Youtubeden Para Kazanmanın Yolları Nelerdir? Önceki iki yazımızda Youtubeden para kazanmanın mümkün olduğunu dünyadan ve
Dünyadaki En Çok Kazandıran Youtube Kanalları Siz de Youtube ile para kazanmak istiyorsanız, Youtube da
Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir