Youtube kanalı nasıl oluşturulur? Youtube kanalını açmadan önce bilmeniz gerekenler

Youtube kanalı nasıl oluşturulur? Youtube kanalını açmadan önce bilmeniz gerekenler
5 (100%) 1 vote

Artık Youtube’dan para kazanmaya karar verdiğinizi ve bir an önce Youtube kanalınızı oluşturmaya başlamak istediğinizi düşünüyorum. Ama bu işe başlamadan önce bilmeniz ve her zaman dikkat etmeniz gereken hususlar var. Bu yazımda bunları aktarmak istiyorum.

Youtube kanalınız değerlendirilirken en önemli iki ölçüt göz önünde bulundurulur.  Birinci ölçüt izlenme süresi, ikinci ölçüt ise abone sayısıdır. Gerek Youtube, gerekse reklam verecek olan firmalar için en önemli kriterler bunlardır. Bu sebepten dolayı Youtube kanalınızı açarken bunların daima aklınızın bir köşesinde durması faydalı olacaktır.

Abone Sayısını Arttırmak

Youtube dan para kazanmayı düşünüyorsanız abone sayınızın yüksek olması çok önemlidir. Çünkü:

Videolarınızı en çok izleyenler aboneleriniz olacaktır. Youtube ‘ a ilk girdiklerinde onlara Youtube’ un önerdiği içerik sizin videolarınız olacaktır. Bunun yanında yeni bir video yüklediğinizde abonelerinizin haberi olacaktır.

Videolarınıza en çok yorum yapanlar, videolarınızı diğer sosyal medya ortamlarında paylaşanlar ve başka kişilere tavsiye edenler abonelerimiz olacaktır. Çünkü insanlar kanalınıza abone olduklarında az ya da çok kanalınızla bir duygusal bağ oluşacaktır.

Diğer kullanıcıların videonuzu izlerken yarım bırakıp başka birine geçme olasılığı daha yüksek iken aboneler videolarınızı sonuna kadar izler. Aboneler başka kanalların videolarına veya sitelere gömülü videolara göre sizin videolarınızı daha uzun süre izler. Bu da kanalımızın izlenme süresini arttıracağı için birazdan bahsedeceğimiz gibi çok önemlidir.

Yapılan araştırmalar abonelerin yeni yüklenen videoları çoğunlukla yüklendikten sonra kısa bir süre içerisinde izlediklerini göstermiştir.

 

Aboneleriniz videolarınızı ana sayfalarında, izleme sayfalarında, arama sayfalarında ve mobile cihazlarında sizin videolarınızı görürler.

İnsanların abone olmalarını sağlamak için yapmanız gerekenler

Düzenli bir yayın planı uygulayın, videolarınızı belirli zaman aralıklarında ekleyin. Bu şekilde insanların belirlenmiş zamanlarda kanalınızı ziyaret etmeleri için bir neden sunmuş olursunuz.

Ana sayfanıza kanalınızı tanıtan ve insanlarda ilgi oluşturacak bir fragman koyun. Bu şekilde insanlar kanalınız hakkında fikir edinmiş olur. Akıllarında soru işareti kalmamış olur.

İnsanlara abone olmalarını hatırlatın. Fakat bunu yaparken itici olmamaya, sık sık söyleyip insanları bıktırmamaya dikkat edin. İnsanlara sadece hatırlatın. İçeriğiniz ilgilerini çektiyse abone olacaklardır aksi takdirde yapacak bir şey yoktur.

Kanalınızı markalaştırın. Kanalınızın belli bir stili olsun.  İzleyiciler videolarınızı diğerlerinden ayırt etsin. Sizin çalışmalarınızı ve içeriğinizi beğenecek çok fazla kişi olacağına emin olun.

İzlenme Süresinin Önemi

Geçmişte videoların arama sonuçlarında bulunmasını ve üst sıralara yerlelmesini videoların izlenme diğer bir ifade ile tıklanma sayıları etkiliyordu. Artık etkin faktör bu değil videoların izlenme süreleri.

Artık izlenme süreniz ne kadar fazlaysa keşfedilme ihtimaliniz o kadar yüksektir.

İzlenme sürelerinin izleyicilerin videolarınıza ulaşma şekliyle ilgisi var mıdır? Evet.

Videoları izleme süresi en çok olan izleyici kitlesi aboneler. İkinci sırada tavsiye edilen videolar, üçüncü arama sonuçlarındaki videolar, son olarak da başka sitelerde gömülü videolar izlenmiş.

Bunun için her zaman abone sayısını arttırmayı düşünmek gerekiyor.

Telif Hakları

Youtube telif hakları konusuna çok büyük önem veriyor. Eğer bu konuya dikkat etmezseniz büyük sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Bunun için içerik oluştururken telif hakları konusu aklınızın bir köşesinde olmalı.

Telif hakkı ihlalleri ilgili videonuza erişimin engellenmesine, kanalınızın kapanmasına hatta ihlal yapma konusunda ısrarlı olursanız bilgisayarınız ile youtube erişimizin engellenmesine bile yol açılabilir.

Bunun için yapmanız ve yapmamanız gerekenler:

  1. Başka bir yerden aldığınız videoları kendinizinmiş gibi paylaşmak yapmamanız gereken şeylerin başında geliyor. Buna başka kanalların yayınladığı videolar, filmler, diziler, klipler, reklamlar dahildir.

 

  1. Telif hakkı olan görüntüleri kırpıp montajlayıp yayınlamak yine problemdir. Bunun için başka yerden aldığınız görüntülerin telifsiz olmasına dikkat edin.
  2. Videolarınızda kullandığınız müzikler yine telif haklarının konusudur. Bunu için kullandığınız müziklerin telif haklarını almalısınız. Ya da videolarınızda telif hakkı istenmeyen youtube’un sunduğu videoları kullanmanız en iyisidir. Telif hakkı olmayan müzikler için arama yaptığınızda birçok kaynak bulabilirsiniz. Bu kaynaklardaki müzikleri kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Bazı müzikler sadece ticari olmayan kullanımlar için telifsiz olabiliyor. Siz para kazanmaya başladığınızda problem çıkartabilirler.
  3. Oyunlardaki müzikler sorun çıkartabiliyor. Ya da oyun oynarken müzik dinliyorsanız bunların videolarınızdan duyulması sorun çıkartabilir.
  4. Spam olarak algılanacak kullanıcı yorumlarına dikkat etmek gerekiyor.

Adil Kullanım

Bu arada iyi haberi de vermeyi ihmal etmeyelim. Materyaller telif hakkı içerse de belli koşullar altında sahibinden izin almadan yeniden kullanma hakkı vardır. Buna adil kullanım deniyor. İçeriğin dönüştürülmesi, yorum yapılması ya da eleştirilmesi gibi durumlarda içeriğin bir kısmı kullanılabilir.

Adil kullanım hassas bir konu bu konuda çok dikkatli olmak gerekiyor. Daha ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımda Youtube kanalı açmadan önce bilmeniz gereken ve hiç aklınızdan çıkmaması gereken hususları aktardım. Gelecek yazılarımda Youtube kanalı için içerik oluşturma ile ilgili konuları aktarmayı düşünüyorum.

 

 

İlgili Yazılar
Siz de internetten para kazanmak istiyor fakat internet blogu oluşturmak ya da Youtube kanalı açmak
Youtube Kanalı Nasıl Açılır? Youtube' dan Para Kazanma Ayarları Nasıl Yapılır? Bu yazıda bir Youtube
Youtubeden Para Kazanmanın Yolları Nelerdir? Önceki iki yazımızda Youtubeden para kazanmanın mümkün olduğunu dünyadan ve
Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir