internet sitesi, youtube kanalı, para kazanmak

İnternetten Para kazanmak için Youtube kanalı mı, yoksa internet sitesi mi daha iyidir?

İnternetten Para kazanmak için Youtube kanalı mı, yoksa internet sitesi mi daha iyidir?
3 (60%) 2 votes

Siz de internetten para kazanmak istiyor fakat internet blogu oluşturmak ya da Youtube kanalı açmak arasında karar veremiyor musunuz? Bu yazıda blog yazarlığı ve Youtube kanalı yürütmeyi kıyaslayacağım.

İnternetten para kazanmak, youtubedan para kazanmak

İnterneti kullanarak bir girişim yaptıysanız ya da önceden kurulu işinizi internet vasıtasıyla geliştirmek istiyorsanız hem internet sitesi ve blog yazıları hem de Youtube kanalı ve video yayıncılığı oldukça etkili stratejik araçlar sunar.

Her ne kadar sitemizin amacı Youtube ile para kazanmayı düşünen internet girişimcilerine destek olmak ise de internetten para kazanmanın tek yolu Youtube değil. İnternet sitesi kurarak, blog oluşturarak, facebook, instagram ya da diğer sosyal medya ortamlarını kullanarak da para kazanabilirsiniz.

Blog yazarlığı, Youtube yayıncılığıyla birlikte en yaygın ve en çok getirisi olan para kazanma şekli olduğu için bu yazımda bu ikisini karşılaştıracağım.

Uzmanlık konusu ne olursa olsun belirli bir konuda ünlenmiş Youtuber ya da blog yazarlarının temel kazanç kaynağı ve hayatını kazanma yolu sahip oldukları Youtube kanalı veya internet siteleridir.

Siz de internetten para kazanmak istiyorsanız hangi yolun sizin için uygun olduğuna karar vermeniz gerekiyor. İkisinin de kendilerine göre olumlu ve olumsuz yanları bulunuyor.

Youtube Kanalının Olumlu Yanları:

Eğer doğru ekipmanlara sahipseniz video oluşturmak oldukça kolaydır. Bazı insanlara yazı yazmak zor gelebilir fakat doğal bir konuşma ile insanlara vermek istediğiniz bilgileri kolaylıkla aktarabilirsiniz. Ele aldığınız konu insanların ilgisini çekecek bir konu olduğu sürece takipçileriniz arasında rahatlıkla popüler olabilirsiniz.

 • İkinci olarak Youtube kanalı oluştururken domain, hosting gibi teknik konularla uğraşmak zorunda kalmazsınız.
 • İlgi çekici bir videonun yayılma ihtimali ve hızı blog yazısına veya internet sitesine göre çok yüksektir.
 • Başka birisine ait bir ürünü satış ortağı olarak pazarlayıp para kazanabilirsiniz.
 • İyi bildiğiniz bir konuyu video derslerle uygulamalı olarak öğretebilirsiniz. Bunu blog ile de yapabilirsiniz fakat video dersler kadar etkili olmayacaktır.
 • Youtube popülaritenizi kullanarak blog veya web sitenize trafik çekebilirsiniz.

Youtuber olmanın olumsuz yanları:

Youtube kanalının olumsuz yanları, youtube kanalı açmak

 • Youtube kanalı oluşturmak isteyen kişilerin bir miktar donanıma gereksinimlerinin olacağının bilmeleri gerekir. Kaliteli bir görüntü alabilmek için iyi bir kameraya, kaliteli ses için mikrofona ihtiyaç vardır. Bunların yanında videoları düzenlemek için bir yazlım da gereklidir.
 • Video yayıncılığının diğer bir olumsuz yanı ise videoyu bir kere yaptıktan sonra tekrar düzenlemek çok zordur.

Web sitesi ve bloğun avantajları:

 • Blog yazmak iş sahipleri, danışman ve profesyoneller arasında potansiyel müşterilerini kendilerine çekmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Blog oluşturmak için çok fazla teknik bilgiye ihtiyaç yoktur. Yüksek maliyetli yatırım yapmak da gerekmez. Gerekli donanım bir bilgisayar ve internet bağlantısından ibarettir.
 • Eğer yazma konusunda yetenekliyseniz ve düşüncelerinizi yazıya kolaylıkla dökebiliyorsanız blog ve internet sitesi yapmak sizin için çok faydalı olabilir.

blog yazarlığı, internetten para kazanmak

 • Bunun yanında blog siteniz aracılığıyla satış ortaklığı ya da içerik pazarlama yaparak para kazanabilirsiniz. Ayrıca e-posta listesi oluşturup bunu trafik çekmekte kullanabilirsiniz

Web sitesi ve blog yazarlığının dezavantajları:

 • Eğer bir blog yazarı iseniz normal yazarlık yeteneğinin yanında SEO (arama motoru optimizasyonu) konusunu da iyi bilmeniz gerekiyor.  Anahtar kelimeler, meta etiketleri, yazınıza uygun tanım ekleme konularını bilmek blog ya da sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır.
 • Ayrıca bloğunuzu güncel tutmalı ve düzenli aralıklarla içerik eklemelisiniz. Bu içeriklerinizi eklerken belli bir konuda odaklanmalısınız. Okurlarınız yazılarınızı beğenip takip etmeye başladıklarında iyi yazılmış makaleler için tekrar döneceklerdir. Fakat makale konuları birbirleri ile tutarsız ve dağınıksa okurlarınızın da ilgisi dağılmaya başlar.

Şimdi Youtube kanalı mı yoksa blog yazarlığı mı daha etkili anlamak için bazı istatistiklere göz atalım.

Ziyaret edilen web sitesi sayfalarındaki kelimelerin ortalama %20’si okunuyor. Buna karşılık izleyicilerinin ortalama %10’u videoların ilk 10 saniyesinde izlemeyi bırakıyor, %54’ü ise bir dakika dolmadan videoyu kapatıyor.

Blog içeren web sitelerinin arama motorlarında indekslenme oranı blog içermeyenlere göre %434 iken video içeren sayfaların arama motorlarından çektiği ziyaretçi oranı %157 daha fazla.

Pazarlamacıların %45’i blogları kendi içerik stratejilerinin en önemli parçası olarak kabul ederken %192u ise seçilmiş videoların işlerinin en önemli içerik şekli olduğunu düşünüyor.

Video içermeyen web sitelerinin %2,9 ‘u ziyaretçilerini müşteriye dönüştürürken video içeren web sitelerinin dönüştürme oranı %4,8.

İnternet kullanıcılarının %46’sı günlük olarak blog okurken %42’si bir ay içinde vlog izlemiş.

Hangi durumlarda blog kullanılabilir:

Anlamlı ve ele alınmaya değecek bir içeriğiniz varsa blog yazmak daha mantıklı bir seçim olacaktır. Özellikle hedef aldığınız bazı anahtar kelimeler varsa bloglar idealdir. Gerçi Youtube video başlıkları ve açıklamaları da anahtar kelimeleri kullanır. Fakat bu imkânlar bloglara göre sınırlıdır. Çünkü yazınızın içeriğini de anahtar kelimeleri kullanacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

Geleneksel blog içeriği daha otoriter bir marka imajı oluşturmakta önemlidir. Ziyaretçileri bloglar ile eğitip diğerlerinden ayrışabilirsiniz. Buna karşılık vloglar daha çok eğlence amaçlı bir imaja sahiptir. Daha sık blog yayınlayarak okuyucularınıza uzman olduğunuzu gösterme şansını daha çok kullanabilirsiniz.

Blogların ticari link üretme imkânı vloglara göre daha iyidir. Beğenilen blog yazılarının forumlar, sosyal veya gibi ortamlarda paylaşılmasıyla buralardan konuyla ilgili ziyaretçilerin gelmesi kuvvetle muhtemeldir.

Hangi durumlarda vlog kullanılabilir.

Videolar içerik açısından bağlılık oluşturmada çok daha düşük dirence sahiptir. Kullanıcılar videonun daha ilk kısmını izleyerek kendilerini ilgilendirip ilgilendirmediğine hızlıca karar verirler.

Günümüzün okurlarının dikkat sürelerinin kısalığı sebebiyle videolar derine inmeye zamanı olmayan, makaleler ve linkler arasında dolaşmak istemeyen kullanıcılar için daha caziptir. Ayrıca videoların sosyal medyada paylaşılması çok daha kolaydır.

Youtube içerikleri insanlara daha çok eğlence ortamı imajı vermektedir. Öte yandan nasıl yapılır türü içerik oluşturmak isteyen veya nispeten sıkıcı konuları daha ilginç hale getirmek isteyen bu durum bir avantaj olabilir. Mesela bir yazılımın nasıl kurulacağını anlatan bir video yazılı anlatıma göre daha avantajlı olabilir. Aynı şekilde görsel öğrenmeye yatkın olan kişiler vlog için hazır takipçi sayılabilirler.

Kısaca özetlemek gerekirse nispeten ciddi ve teknik konularda internet sitesi oluşturmanın daha uygun olduğu söylenebilir. Fakat kendi kişiliğinizi yansıtacak bir ortam veya insanların daha az sıkılacağı bir ortam ihtiyacı duyuyorsanız Youtube sizin için daha uygun olacaktır. Bunun yanında bu sitede olduğu gibi sitenizi Youtube vidoları ile bir yol da izleyebilirsiniz.

 

İlgili Yazılar
Bu yazımda Youtube İçerik Oluşturucu akademisinden derlediğim, içerik fikirlerinin oluşturulmasından ve bunların nasıl gerçekleştirileceğinden bahsedeceğim.
Youtube Kanalı Nasıl Açılır? Youtube' dan Para Kazanma Ayarları Nasıl Yapılır? Bu yazıda bir Youtube
Kanalınız İçin İçerik Fikirleri Bu yazımda Youtube den para kazanmak için hangi tür kanalların açılabileceği
Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir